Михайло Стельмах Гуси-лебеді летять скорочено

Михайло Стельмах Гуси-лебеді летять... скорочено, короткий зміст

 Михайло Стельмах

«Гуси-лебеді летять…»

скорочено

короткий зміст

(Автобіографічна дилогія, розділи І, II)

 І

Над хатою Стельмахів часто пролітали лебеді, і від їх лету чути було звук, схожий на звук далеких дзвонів. Дід говорив, що так співають лебе­дині крила. Від споглядання перельоту лебедів хлопчику ставало на серці і радісно, і сумно. Хотілося, щоб вони ніколи не відлітали. Він сидів і мріяв, що якщо би був чародієм, то зробив би так, щоб лебеді завжди були тут.І сталося диво: ніби читаючи думки малого мрійника, лебеді знову з’я­вилися в піднебессі. Довго хлопчик дивиться їм услід, а дід каже: «Оті при­несли нам лебеді на крилах життя». Хлопчику дивно, а дід продовжує далі: «Еге ж: і весну, і життя». Він розповідає малому, що навесні сонце відімкне своїми ключами землю, а ключі ті золоті. Дитині стає страшно — а що як сонце загубить свої ключі?

Все це викликає у діда сміх. «Він дуже гарно сміється, хапаючись ру­ками за тин, ворота, ріжок хати чи дерево, а коли немає якоїсь підпірки, тоді нею стає його присохлий живіт. В таку хвилину вся дідова постать пе­рехитується, карлючки вусів одстовбурчуються, з рота вириваються клекіт і «ох, рятуйте мою душу», з одежі осипається дерев’яний пилок, а з очей так бризкають сльози, що хоч горня підставляй під них».

Михайло Стельмах Гуси-лебеді летять скорочено
Михайло Стельмах Гуси-лебеді летять скорочено

Потім дід заспокоюється й пояснює хлопчикові, що лебеді полетіли «на тихі води, на ясні зорі». І знову хлопчик задумується, але вже про ті краї, де тихі води і прихилені до них зорі.

Та вже треба йти до хати, а то мати буде сварити за те, що вискочив босоніж, і називати махометом, вариводою, лоботрясом. Вже ж було таке, коли по першому лідку вискочив на ковзанку з материними ночовками. «Ніхто й не здивувався, що я притирився з такою снастю, бо на чому тільки тут не каталися: одні на санчатах, другі на грамаках, треті на шматкові жерсті, четверті умудрилися замість ковзанів осідлати притерті худоб’ячі кістки».

Михайло Стельмах Гуси-лебеді летять скорочено
Михайло Стельмах Гуси-лебеді летять скорочено

II

Ще одним, як на думку інших, дивацтвом було в хлопця бажання чита­ти. Він перечитував все, що тільки попадало під руку. В одній з книжок описувалося здичавіння чоловіка, який покинув місто. Він оселився в сте­пу, орав землю і навіть чоботи став мастити дьогтем. Тоді ще не всі знали, чим ще, крім дьогтю, можна мазати чоботи. Та для більшості людей взуття було розкішшю. В пору розрухи багато землі треба було виорати, щоб за­робити на чоботи.

А оранка, особливо весняна, вважалась святим ділом. Батько говорив про цю працю, як про щось героїчне: «Хмари йдуть на нас, громи обвалю­ються над нами, блискавки падають перед нами і за нами, а ми собі оремо та й оремо поле».

Михайло Стельмах Гуси-лебеді летять скорочено
Михайло Стельмах Гуси-лебеді летять скорочено

Навіть в зимових щедрівках виспівували про те, як сам Бог ходив за плугом, а Богоматір носила їсти орачам. З того часу в хлопцевій душі посе­лилась відраза до пихи та любов до книги, бо «в книжці злеліяне слово має бути справжнім святом душі і мислі».

Хоча мати й гримала часто за те, що хлопець не може відірватися, мов заворожений, від книжки, і грозилась викинути їх у піч, та все ж читання не припинялось.

Михайло Стельмах Гуси-лебеді летять скорочено
Михайло Стельмах Гуси-лебеді летять скорочено

Навесні мати починала діставати з комори, скрині, сипанки, з—під сво­лока і навіть з—за божниці свої вузлики з насінням. Вона радісно переби­рала своє добро і в мріях вже бачила себе посеред літа поміж зеленого зілля. Насіння для неї було святим. «Мати вірила: земля усе знає, що гово­рить, чи думає чоловік, що вона може гніватись і бути доброю, і на самоті тихенько розмовляла з нею, довіряючи свої радощі, болі й просячи, щоб вона родила на долю всякого: і роботящого, і ледащого». Це мати навчила любити землю, роси, ранковий туман, любисток, м’яту, маковий цвіт і ка­лину, «вона першою показала, як плаче од радості дерево, коли надходить весна, і яку розквітлому соняшнику ночує оп’янілий джміль».

В роки розрухи через село проходили різні люди. Одні тікали від голо­ду, інші шукали кращої долі, треті — заробітку. Одного разу через село йшла жінка з хлопчиком. «їхні страдні, виснажені обличчя припали темінню далеких доріг і голоду». Назавжди запам’ятався хлопцеві той, «хто пожалів її материнству, її дитині скибку насущного хліба». Малому хлопчику було див­но й боляче спостерігати байдужість дорослого, і він простягнув голодній дитині жменю гарбузового насіння, що витяг зі своєї кишені.

Problemer fra tiden, fylder to kamre II med din penis. Blod strommer ud Vardenafil levitra gennem kamrene fyldes med deres l?ge, selv om du er

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *