Олесь Гончар Кресафт скорочено

Олесь Гончар Кресафт скорочено

Олесь Гончар 

«Кресафт»

скорочено

короткий зміст

Голову колгоспу Кухаренка повідомили на польовому току про те, що його кличуть у район. Кухаренко відразу похнюпився. У нього навіть «вуса висіли аж до землі». Його легкова машина була в ремонті, то вирішив узя­ти кінну бідарку для такої поїздки. Від передчуття кари «млоїлося чолові­кові в грудях», сумно цокала бідарка.

Дістався до районного містечка, пришпореного пилюкою. Знайомі люди гукали Кухаренка, п’ючи коло чайної ситро:

— Кресафте, сюди!

Усім було дуже чудно, що ця людина носить таке ім’я. Для всіх воно було, наче прізвисько…

Біля конов’язі стояли коні й гризли акацію. Отже, понаїжджало бага­то людей. Але Кресафта викликали поза чергою. Це не віщувало нічого доброго. Секретарка подивилася на Кухаренка так, «мовби на нього впало невідворотне лихо».

Олесь Гончар Кресафт скорочено

Олесь Гончар Кресафт скорочено

У кабінеті було дуже багато народу. І всі вони налетіли на Кресафта. Найбільше ж посідав Другий, побуряковів, розбух, ніби з Кухаренком ніколи по—людськи не розмовляв, ніби не приїжджав ловити коропів. Кресафт упевнено повідомив, важко зітхнувши, що видав людям стільки зерна, скільки й обіцяли — по півтора кілограми. А як же інакше людям у вічі дивитись? І знову на Кухаренка обрушилася злива слів. Його обізвали зривником плану, саботажником, а Другий запропонував виключити з партії.

Після останніх слів Другого Кухаренко схопився за серце. Ніхто не звернув уваги на цей жест, лише Третій секретар, жінка, налила Кресафтові склянку води.

Перший був блідий, хотів щось сказати, але не сказав, мабуть, побою­вався агресивності Другого. Прокурор запропонував поставити це питан­ня на голосування. І руки було піднято. Перший, правда, підняв руку якось знехотя. Третій секретар, жінка, утрималась від голосування. Голова ви­конкому теж утримався, зазначивши, що на заводі, наприклад, за роботу платять завжди. Але до нього не прислухались. «З Кухаренком було покінчено».

Кресафт вийшов із будинку і зайшов похмурий до чайної. Приятелі на­магалися втішити його, підтримати, але голова думав про своє. Згадував, яку присутності Другого обіцяв видати зерно. На нього тоді дивились жіночі,

чоловічі, хлоп’ячі довірливі очі односельців. Кресафт не розумів, перед ким він завинив? У чому полягає його злочин? А Мамлій, голова з «Перемо­ги», промовив: «Простодушний ти, жертва своєї совісті. А совість — це така культура, що не кожен її культивує в наш час. Дехто забув, що воно й таке, по якому попереднику його й сіють!»

Кухаренко вийшов із чайної надвечір. Поїхав додому. Чисте небо висі­ло над ним, а його вуса звисали до самої дороги, «волочилися в пилюці». Кресафта наздогнала машина. То був Перший, обізвався до Кухаренка. Але Кресафт уникав погляду Першого. Він же так його поважав і любив за мо­лодість і чесність! Перший обіцяв забезпечити Кухаренка роботою, дуже багато говорив про його майбутнє, але чулося під цим зовсім інше. Пер­ший хотів загладити свою провину.

Олесь Гончар Кресафт скорочено

Олесь Гончар Кресафт скорочено

І ось газик Першого помчав назад до райцентру. Кухаренко їхав далі. Рука його торкалася час від часу грудей, бо там сильно пекло. А сухі губи шепотіли: «Не в тім річ… Не в тім річ…»

Пізно вночі сторож помітив біля току бідарку, яку привіз кінь. А в бідарці лежало безжиттєве тіло голови колгоспу. І тільки кінь, що привіз мертвого господаря, тривожно похропував на високі бурти зерна.

Схожі записи

  • Олесь Гончар новела КресафтОлесь Гончар новела Кресафт На польовому току, де ворохи зерна поналивані, сказали Кухаренкові, що його викликають у район. Важко стояв серед току, вуса висіли аж до землі, такий був похнюплений. Легкова в ремонті, […]
  • Олесь Гончар  (1918 — 1995). Біографія.Олесь Гончар (1918 — 1995). Біографія. Олесь Гончар 1918 — 1995 Народився видатний украЇнський радянський письменник, літературний критик, громадський діяч Олександр (Олесь) Терентійович Гончар 3 квітня 1918 р. у селищі […]
  • Олесь Гончар За мить до щастя скороченоОлесь Гончар За мить до щастя скорочено Олесь Гончар  «За мить до щастя» скорочено короткий зміст Було перше повоєнне літо. Зеленіли виноградники й виблискували перші снопи. Шляхом з військового табору до містечка тюпають […]
  • Олесь Гончар роман Прапороносці скороченоОлесь Гончар роман Прапороносці скорочено Олесь Гончар  роман-трилогія «Прапороносці» скорочено короткий зміст Книга перша АЛЬПИ Знову, як і 22 червня 1941 року, було відновлено кордони. Бійці, що проходили повз коней […]
  • Олесь Гончар роман Собор скорочено.Олесь Гончар роман Собор скорочено. Олесь Гончар  роман Собор скорочено короткий зміст   У жодній енциклопедії світу не знайти нам цієї Зачіплянки. А вона є, існує в реальності. Живуть там здебільшого праведні  […]
Метки: , , , , , , , . Закладка Постоянная ссылка.