Життя та творчість Олега Ольжича
- Яке справжнє прізвище Олега Ольжича? Хто його батько? Назвати роки життя.
- Чому Олег Ольжич покинув Україну?
- Де навчався поет? Ким став у майбутньому?
- Де і ким працює?
- Коли з’являються перші поезії?
- Яку назву має перша збірка поезій?
- У чому виявляється боротьба за незалежність України?
- Назва другою збірки, рік видання?
- Коли письменника заарештовано, де?
- Коли і чому помер письменник?
- Зі скількох збірок складається творчий доробок автора? Перерахуйте їх.
- Що писав письменник крім поезій? До якої школи належав?
Відповіді:
- Олег Олександрович Кандиба; батько – Олександр Олесь. Роки життя: 1907 – 1944
- 1919 року Олександр Олесь виїздить до Будапешту як аташе дипломатичної місії УНР. 1923 року – Олег з матір’ю їдуть до батька
- 1924 рік – філософський факультет Карлового університету. Головний предмет – археологія та історія мистецтв. Лекції в Українському університеті міста Прага. Після захистив дисертацію – доктор археології.
- 1926 – 1932 – археологічний відділ Чеського національного музею (Прага),друкує праці, читає лекції у Гарвардському університеті. Заснував Український науковий інститут Америки.
- 30-ті роки – перші збірки друкуються у журналі «Літературно-науковий вісник».
- Перша збірка «Ринь», 1935 рік.
- 1929 рік – член ОУН, з 1939 року – керує ОУН (організація українських націоналістів) на Закарпатті, з 1941 року – керує підпіллям на Східній Україні. Організовує Спілку письменників, відновлює роботу Академії наук.
- Друга збірка – «Вежі», 1940 рік.
- 25 травня 1944 року заарештовано у Львові.
- 10 червня 1944 року помер, після важких катувань.
- «Рінь» (1935 рік) – мотиви онтичної Греції та Риму; «Вежа» (1940 рік) – присвячена сучасності; «Підзамчя» (1946 рік) – схилявся до неокласики.
- Писав публіцистичні статті, дитячу прозу (оп. «Рудько»). Належав до «Празької школи»
«Празька школа»
Входили: Ю. Дараган, Є. Маланюк, О.Ольжич, О. Теліга та інші. Це поєднання письменників і поетів вважати літературною організацією можна лише умовно, адже воно не мало ні статуту, ні структури. Чимало представників організації жило не тільки у Празі, а й у Варшаві, Львові та інших містах Європи. Основу «празької школи» складали вчорашні учасники визвольних змагань 1917-1921 рр., інтерновані в табори, зокрема на землях Польщі. «Пражани» витворили довкола себе потужні силові поля «аристократизму духу», стали осередком формування нового типу українця, який зумів інтелектуалізувати чуттєву стихію української ментальності, дисциплінував її, ввів у тверді береги перспективної форми, надав українському рухові чіткого спрямування. Яскравим документом такої якісної зміни в культурі та літературі була їхня історіософічна лірика.