Олена Теліга (1907-1942). Біографія

Олена Теліга (1907-1942). Біографія

Олена Теліга

1907-1942

Біографія

Народилася Олена Теліга (дівоче прізвище Шовгенів) — українська поетеса і літературний критик — в інтелігентній напівбілоруській-напівукраїнскій родині 21 липня 1907 року в Іллінському під Москвою, де її батьки відпочивали влітку. Але й до сих пір не встановлено, в якому саме з декількох підмосковних населених пунктах під назвою «Іллінське» відбулася ця подія, так як свідоцтво про народження Олени Теліги було втрачено.

Мати Олени була дочкою православного священика, батько — гідротехніком, працював на Москві-річці, Волзі, Клязьмі, Сіверському Донці, був одним з авторів зрошення Голодному степу біля Ташкенту. Молодший брат української поетеси також був поетом (писав російською мовою), але в порівнянні з Оленою Телігою він був майже невідомий.

Жила Олена Теліга в Москві. Та у 1911 році сім’я Шовгенів переїжджає до Санкт-Петербургу, а звідти у травні 1917 в українське місто Ізюм, де жили родичі Олени Теліги по батьківській лінії. З весни 1918 батько Олени працював у київському політехнікумі, тож і сім’я жила в Києві. Там Олена Теліга навчалася в жіночій гімназії Олександри Дучинської, де і вивчала українську мову разом з російською, німецькою та французькою. Судячи з табеля, навчалася вона в гімназії на середньому рівні. У 1919 приватна освіта на Україні припинилася і поетесі довелося перейти в народну школу.

Олена Теліга (1907-1942). Біографія

Олена Теліга (1907-1942). Біографія

У травні 1919 року батько Олени Теліги їде до Чехії. У травні 1922 він емігрує і мати Олени разом з нею і її братом Сергієм оселилися в м. Тарнові (Польща). Через два місяці вони переїхали до м. Подєбради (Чехія), де батько Олени Теліги викладав в Українській сільськогосподарській академії. У тому ж році Олена отримала атестат про середню освіту і вступила до історико-філологічного відділення Українського педагогічного інституту ім. Михайла Драгоманова у Празі. Тут вона познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком Михайлом Телігою, кубанським козаком і колишнім сотником Армії УНР. Вони одружилися 1 серпня 1926. У той же час Чехії вперше публікувалася поезія і праці з літературознавства Олени Теліги.

Олена Теліга. Біографія.

Олена Теліга. Біографія.

Восени 1929 Олена Теліга разом з чоловіком переїхали до Варшави, де вже з 1928 жили її батьки. У Варшаві українська поетеса працювала, виступаючи в нічних кабаре або манекенницею, проте потім їй вдалося влаштуватися вчителькою у початкових класах.

У грудні 1939 подружжя Теліг переїхало до Кракова, де Олена Теліга зустріла свого давнього знайомого, відомого діяча української емігрантської культури Олега Ольжича і вступила до Організації українських націоналістів (прихильників А. Мельника), членом правління (Проводу) якого Олег Ольжич і був.

Коли Гітлер напав на СРСР, у деяких прихильників ОУН з’являються ілюзії, що німці допоможуть відновити незалежну українську державу, як це було в 1918. Такого роду помилкові уявлення були і у Олени Теліги. 22 жовтня 1941 разом з однією з «похідних груп» прихильників А. Мельника на машині вона приїжджає до Києва, де організовує Спілку українських письменників, відкриває пункт харчування для своїх соратників, співпрацює з редакцією газети «Українське слово» (редактор Іван Рогач), видає тижневик літератури і мистецтва «Літаври». У своїх статтях висловлює надію, що крах більшовизму допоможе відродженню української культури.

Олена Теліга. Біографія.

Олена Теліга. Біографія.

Олена Теліга ігнорувала постанови німецької влади, і врешті-решт «Литаври» були заборонені, а 9 лютого 1942 її заарештували. Разом з нею добровільно здався гестапо і її чоловік, який заради цього назвався письменником. На стіні камери вона намалювала тризуб і залишила напис: «Тут сидiла i звiдси йде на розстрiл Олена Телiга». Українська поетеса була розстріляна разом зі своїм чоловіком і колегами (Іван Рогач, Володимир Багазій тощо) у Бабиному Яру 21 лютого 1942.

Схожі записи

  • Тести для самоперевірки. Життя та творчість Олени Теліги.Тести для самоперевірки. Життя та творчість Олени Теліги. Тести для самоперевірки Життя та творчість Олени Теліги Скільки років прожила поетеса? Чому емігрувала за кордон? Де навчалася поетеса? За кого вийшла заміж Олена? У якому […]
  • Олена Теліга біографія скороченоОлена Теліга біографія скорочено  Олена Теліга 1907 — 1942  біографія скорочено В її елегантно-карбованих віршах, небезпідставно названих критикою «приватними листами світові», вимальовується яскравий образ вольової […]
  • Юрій Яновський (1902—1954). Біографія.Юрій Яновський (1902—1954). Біографія. Юрій Яновський 1902—1954 Біографія Юрій Іванович Яновський - український радянський письменник, лауреат Сталінської премії третього ступеня (1949 р.) народився 14 (27) серпня 1902 року […]
  • Олег Ольжич (1907-1944). Біографія.Олег Ольжич (1907-1944). Біографія. Олег Ольжич 1907-1944 Біографія Господь багатий нас благословив Дарами, що нікому не відняті: Любов і творчість, туга і пориви, Відвага і вогонь самопосвяті! У XX столітті […]
  • Микола Хвильовий (1893-1933). БіографіяМикола Хвильовий (1893-1933). Біографія Микола Хвильовий 1893-1933 Біографія Рано вранці 13 травня 1933 український літератор Микола Хвильовий зателефонував усім своїм друзям і запросив до себе додому, обіцяючи прочитати […]
Метки: , , , , , , , , , , . Закладка Постоянная ссылка.