Теорія літератури. Соціально – історична зумовленість тем та ідей літературних творів.

Теорія літератури. Соціально – історична зумовленість тем та ідей літературних творів.

Теорія літератури

Соціально – історична зумовленість тем та ідей літературних творів

До тем та ідей, як і до інших елементів літератутних творів, слід підходити історично.

Розвиток людства в різні історичні епохи, потреби та інтереси суспільних груп, що його складають, — зумовлюють постановку відповідних тем у літературі та відповідне їх трактування. Розуміння митцями життєвих явищ – теж історично зумовлене.

Так, для літератури 17 –18 ст., яка була пов,язана з боротьбою проти феодальної роздрібленості і розвитку абсолютистських монархій, характерні теми героїчної боротьби проти ворогів, будування сильної держави, ідеї зміцнення влади монарха, відданість йому (П,єр Корнель “Слід”).

З другої половини 18 ст., зі зростанням капіталістичних відносин, високопоставленим особам протиставляються люди простого похпдження, не титуловані, насамперед міщанство, купецтво; автори показують високі моральні якості простих людей (Шиллер “Підступ та кохання”, Д.Дефо “Робінзон Крузо”).

Визначні твори 19 ст. Характеризуються увагою до щоденного життя, до розкриття соціальних суперечностей.

У творах українських реалістів 19 ст. І початку 20 ст. Перше місце займають теми, пов,язані із визвольним рухом, показом важкого становища мас, викриття антинародної суті тогочасного державного суспільного ладу, баротьба за долю народу (М.Коцюбинський, П.Мирний, О.Кобилянська, Леся Українка).

Велике значення для розвитку літератури і мистецтва взагалі мають, так звані, “вічні теми” – кохання, природа, смерть людини та ін. Але кожна епоха є певним етапом у розвитку художнього освоєння дійсності, кожній епосі властиві свої теми, свої ідеї, своє розв,язання життєвих проблем.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *